Heritage Fuarı

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nin de katılımcı olduğu dünyanın önde gelen kültürel miras etkinliklerinden Heritage İstanbul’da koruma ve restorasyon alanındaki uygulama ve eğitim faaliyetlerimizle yer aldık.

Türkiye’de kültürel miras bilincinin artması ve korunması gibi konuları misyon edinen ve bu doğrultuda ürün, hizmet ve teknolojilerin geliştirilmesini hedefleyen koruma, restorasyon, arkeoloji, müze, teknoloji fuarı Heritage İstanbul, bu yıl 11-13 Mayıs tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

Üniversitemiz F8 standında; Vakıf Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi (KURAM), Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü, Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Mimari Restorasyon Programı ve alanla ilgili yüksek lisans ve doktora programlarıyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

“Eğitim Çalışmalarımızı Anlatıyoruz”

Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Emel Ekim, bu yıl Üniversitemizin alanla ilgili tüm bölümlerinin fuarda yer aldığını belirterek, “Heritage İstanbul, fuarı dünyada konservasyon ve restorasyon alanında önemli sahalardan biri. Biz de Mimari Restorasyon programı olarak koruma, onarım, projelendirme eğitimlerimizi ve atölye çalışmalarımızı tanıttık.

Fuar ziyaretçileri standımızda bilgi edinmenin yanı sıra KURAM projelerinde üretilmiş ahşap ve kalemişi eserler ile Mimari Restorasyon Programı öğrencilerinin çalışmalarını da sergi standımızda görme fırsatı elde ediyor.Uzman Hasan Oğuzalp Sakallı'nın workshop çalışması ile geleneksel sanatlarımız hakkında ziyaretçiler bilgi sahibi oldular.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve İBB gibi sektörün önemli kamu paydaşları tarafından desteklenen Heritage İstanbul; müzecilik, arkeoloji, restorasyon sektörlerinde faaliyet gösteren uluslararası firmalara etkileşim imkânı sunarken, konferans, seminer ve atölyelerle uzman isimleri ilgililerle buluşturuyor. Sektöre yönelik bir platform olan Heritage İstanbul, konferansları ile sektörün önemli gelişmeleri ve oluşumlarını tartışmak, fuarı ile ülkemizde alanlarında uzman kuruluşların katılımıyla kültür mirası üzerine dünyada gelişen trendler ve teknolojileri tanıtmak için 2015 yılından bu yana düzenleniyor.