YÖK ATLAS
Mimari Restorasyon % 100 Burslu
Mimari Restorasyon % 50 Burslu
Mimari Restorasyon % 25 Burslu
Mimari Restorasyon
  YÖK ATLAS
Bize Ulaşın
Mesajınız
Bize Ulaşın
FSMVÜ | Çizgilerin Ardında 45 Yıl
Haber Etkinlik Arşivi
Çizgilerin Ardında 45 Yıl

22 Şubat 2018

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde başladığı hocalık görevini, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’nde sürdüren, binlerce mimar ve restoratör yetiştiren Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. M. Lütfi Yazıcıoğlu, meslekte 45. yılını kutladı.

Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu’nun organize ettiği Mezunlar Buluşması’nda, Lütfi Yazıcıoğlu Hocamızı bir sürpriz bekliyordu. Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu mezunları, öğrencileri ve hocaları bir araya gelerek, Lütfi Hocamızın yarım asra yaklaşan hocalık serüvenini alkışlarla ve pasta ile kutladı. Bu özel günde eşi, çocukları ve torunları da Hocamızın yanındaydı.   

Sevgi dolu olması, enerjik yapısı ve insancılığıyla tanınan, mimarlığa olan tutkusuyla herkes tarafından takdir edilen Lütfi Hoca, hocalıkta 45. yılını torunlarıyla pasta keserek kutladı. Mimarlık ve restorasyon hakkında şevkle öğrettiklerinin yanı sıra verdiği hayat dersleriyle de zihinlere yerleşen Lütfi Hoca, bunca güzelliğin ardından emekli olmayı aklının ucundan bile geçirmediğini söyledi.

“Hocalıkta emeklilik yoktur”

Mimarlık ve mimari restorasyon alanında 10 binden fazla öğrenci mezun eden Lütfi Hoca, sürpriz kutlama için hem çok sevindiğini hem de çok şaşırdığını dile getirerek şöyle konuştu: “Benim için çok büyük sürpriz oldu. 45 yıl önce Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mimarlığa 3 arkadaşla adım attık. O zamanlar daha restorasyonun, dekorasyonun ne olduğunu bilmeden girdik bu işe. Şimdi çok ilerledi tabii. 38 yıl Yıldız Teknik’te çalıştım. Orada iki yüksekokulun kuruluşunda bulundum. Sonra buraya geldim. Burayı geliştirmeye devam etmek istiyorum, hocalıkta emeklilik yoktur, bu yüzden emekli olmayı düşünmüyorum.” diye konuştu. 

45 yıllık hocalık hayatında binlerce öğrenci yetiştiren Lütfi Hoca, bu bolluğun en güzel yanının gittiği her yerde bir öğrencisiyle karşılaşmak olduğunu söyledi ve ekledi: “Bunun verdiği mutluluk bambaşka.”

Meslektaşlarının dilinden Lütfi Hoca...

Prof. Dr. M. Hüsrev Subaşı / Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı

Bir gün fakültede dersim var. Tahtaya yazı yazmam gerekti. Döndüm tahtaya, o kadar güzel bir yazı ve çizimler var ki silmeye kıyamadım. Boş bir alan vardı, yazacaklarımı oraya yazdım, ‘kusura bakmayın çocuklar, bu kadarcık alanla yetineceksiniz çünkü çizimler çok güzel, silemiyorum.” dedim. Ders bittikten sonra benden önceki dersin Lütfi Hoca’ya ait olduğunu öğrendim. Gerçekten iftihar ettim. Hocalık böyle olur. İşinizi seviyorsanız, o sevgiyi yazı tahtasına tebeşir ile de nakşedersiniz. Nice yıllara Lütfi Hoca… 

Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kaya / Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı

Lütfi Hoca ile 6 yıldır bu çatı altında çalışıyoruz. Bize alanıyla ilgili çok şey öğretti. Çok sevecen bir kişiliktir, biz de onu çok seviyoruz.

Yrd. Doç. Dr. Latife Aktan Özel / Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi

Lütfi Hoca’yı tanımış olmak onurdur. Enerjisi yaşamı boyunca sürsün… 

Yrd. Doç. Dr. M. Sadık Altınok / Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi

Lütfi benim liseden sınıf arkadaşım. Üniversitede de beraberdik. Yıldız Teknik’te 15 yıl beraber çalıştık. Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi’ne de beraber geçtik. Böyle güzel bir tesadüf oldu. Aykut Bey de (Yrd. Doç. Dr. M. Aykut Özbay) liseden ve Yıldız Teknik’ten arkadaşımız. Üçümüz de buraya gelince, arkadaşlar bize Konyalı Üçlüler demeye başladılar. Demek ki 45 yıl geçmiş... Epey uzun bir zaman. Sevgiler iletiyorum kendisine…

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Altunbaşak / Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi

Benim özlediğim, özendiğim, gıpta ettiğim bir hoca Lütfi Yazıcıoğlu. Hocamızın nice günlere ulaşmasını temenni ediyorum. 

Betül Bilgin / Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi

Lütfi Hoca deyince hemen bir tebessüm beliriyor bende. Hep güldürüyor beni. Kendisi aynı zamanda hocam. Hep birlikte nice yıllara…

Mustafa Eren / Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi

Lütfi Hoca, bölümümüzün en şen hocası. Öğle sohbetlerini özlemle bekliyorum.

Sibel Çolak / Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu / Uzman

Yaklaşık 2,5 yıldır hocamızla beraber çalışıyorum. Şahane bir iş arkadaşı. Keşke öğrencisi de olsaydım. Ufkunuzu açan bir hoca. İyi ki bizimle, nice yıllara…

Öğrencilerinin dilinden Lütfi Hoca…

Seda Aydın

Öğrencileri için o kadar emek harcayan bir hoca ki… Onun sayesinde meslektaşlarım arasında bir adım önde olduğumu görüyorum. 

Kübra Ar 

Lütfi Hocanın eğitim, sanat, kültür, mimari alanında bize kattıkları paha biçilemez.

Yalçın Kalkan

Fazla söze gerek yok, çiçek gibi bir hoca.

Zeynep Rümeysa Işık

Lütfi Hocamızı çok seviyorum. Onun, azimli öğrenciler için usanmadan emek harcamasını çok seviyorum.

Erva Zeynep Aydın

Bir yıl boyunca Lütfi Hocamızın asistanlığını yaptım. O kadar fazla şey öğrendim ki... Mezun olsanız da hayatınızda olacak, her an arayıp hatır sorabileceğiniz bir hoca. 

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ailesi olarak hocamızın meslekteki 45. yılını kutluyor, kendisine, daha nice öğrenci yetiştirebileceği sağlıklı, mutlu nice yıllar diliyoruz.

45 yılın özeti

Konya’da 1947’de doğan Lütfi Yazıcıoğlu, liseye kadar öğrenimini sürdürdüğü bu kentten lisans öğrenimi için çıkıyor ve mimarlık eğitimi almak üzere o zamanki adıyla İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) kaydını yaptırıyor. 1973 yılında birincilikle mezun olduğu mimarlık bölümünden yine birincilikle mezun olacağı İstanbul Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi (Yıldız Teknik Üniversitesi) Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Programı’nda yüksek lisansını tamamlıyor. Doktorada da gelenek bozulmuyor, aynı üniversiteden yine birincilikle mezun oluyor.

Yüksek lisansı biter bitmez Yıldız Teknik’te asistanlığa başlayan Lütfi Hoca, öğretme tutkusunu da bu yıllarda ediniyor. Yıldız Teknik’te Meslek Yüksekokulu’nun kurucularından biri olan Hocamız, sırasıyla; Meslek Yüksekokulu Teknik Programlar Bölüm Başkanı, Mimarlık Fakültesi Mimarlık Tarihi Kürsüsünde Yardımcı Doçent, Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı, Mimarlık Fakültesi Mimarlık ve Sanat Tarihi Bilim Dalı Başkanı olarak çalışıyor. Akademik görevlerinin yanı sıra, 2001-2007 yılları arasında İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurul üyeliği görevlerini de sürdüren Lütfi Hoca, 2004 yılında başladığı TBMM Milli Saraylar Bilim Kurulu üyeliğini ise halen devam ettiriyor.

Bergama Akropolü röleve ve restorasyon projesi, Kasımpaşa Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Cezayirli Hasanpaşa Kışlası Camisi röleve ve restorasyon projesi, Fener Rum Patrikhanesi rekonstrüksiyon ve uygulama projesi, Yıldız Teknik Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Maslak kampüsü projesi gibi onlarca restorasyon ve röleve projesini yürüten Lütfi Hoca, hâlihazırda Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevini yürütüyor ve Mimarlık Tarihi, Restorasyon ve Proje Teknikleri ile Röleve derslerinde ‘öğretmeye’ devam ediyor. • http://gsmyo.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_05912018-02-23-09-07-56am.jpg
  Çizgiye Yön Veren 45 Yıl
 • http://gsmyo.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_05942018-02-23-09-08-05am.jpg
  Çizgiye Yön Veren 45 Yıl
 • http://gsmyo.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_05972018-02-23-09-08-11am.jpg
  Çizgiye Yön Veren 45 Yıl
 • http://gsmyo.fsm.edu.tr/resimler/upload/IMG_06052018-02-23-09-08-21am.jpg
  GSMYO Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Kaya - Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fahameddin Başar - GSMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Lütfi Yazıcıoğlu

Kurumsal
E-Posta
İnsan
Kaynakları
SKS
FSM
Otomasyon
International Relations
FSM SEM
ALUTEAM
KURAM
FSM
TÜMER
Kariyer
Merkezi